Hlásky a písmenka

Každý dospělák to ví: v angličtině písmenka a hlásky fungují jinak než v naší mateřštině. Ale co naše děti?

Proč cvičit psaní, čtení a výslovnost

V první a druhé třídě se děti učí psát a číst česky. Zákonitosti, které si v češtině osvojí, pak někdy přenášejí i do angličtiny. Proto je od začátku důležité děti upozorňovat na to, že v angličtině je mnoho věcí jinak, a pomoci jim získat správné návyky.

Nepodceňujme práci s výslovností. Je rozdíl, zda řeknu bed (postel), bad (špatný), nebo bat (netopýr). Pokud budeme od mala vyslovovat v angličtině nepřesně, bude pro nás obtížnější se špatného návyku později zbavit.

A i když dnes rukou píšeme méně, než v minulosti, je takové psaní stále ještě potřeba. I kdyby to mělo být jenom při psaní na flipchart na poradě, nebo při tvorbě pozvánky na dětskou oslavu. Proto s dětmi cvičíme i tiskací písmo. Můžete i vy.

Jak trénovat

Zjistíme-li, že náš syn nebo dcera mohou ještě psaní tiskacích písmen zlepšit, doporučujeme začít obtahováním. Připravili jsme pro vás několik předloh. Písmena jsou řazena do dvojic podle grafické podobnosti:

Všimněte si, že krom písmena každý pracovní list obsahuje i obrázky slov, která se s daným písmenem váží. Každé písmeno v abecedě spojujeme s konkrétním slovem, abychom usnadnili jeho identifikaci. V různých skupinách to jsou různá slova, zde uvádíme příklad:

Když se učíme anglicky číst a psát, trénujeme zároveň výslovnost. Může vám pomoci písmenková písnička Letter A says /æ/, kterou si můžete stáhnout spolu s dalšími na stránce o zpívání.

Podobně jako když si s malými dětmi povídáte v češtině, můžete se i v angličtině svých o něco starších dětí ptát, jaké je první písmeno v některém slově. Třeba když si budete procházet slovíčka, nebo si číst.

Od psaní písmen a čtení hlásek je to už pak jenom kousek k propojení obojího. Řadu slov se v angličtině musíme naučit vcelku. Tady je seznam těch, se kterými se postupně seznamují vaše děti. Většinu slov ale dokážeme přečíst prostým spojováním hlásek. Na tomto videu vidíte, jak na spojování (anglicky blending) jít. Pracovní list níže vám pak pomůže spojování hlásek propojit s psaním.

A pokud zrovna nemáte volnou chvíli, mohou vaše děti trénovat čtení a výslovnost také online. Připravili jsme pro vás přehled příběhů a her, které jim s tím pomohou.