Čtení

Knížky nám otevírají nové světy a když si s dětmi čteme společně, je to vlastně taková malá expedice.

Proč si společně číst
Kdo by si nechtěl s tatínkem nebo maminkou chvilku prohlížet a číst? Sednout si společně s knížkou vyžaduje zklidnění. S dítětem sdílíme důvěrný prostor, který naplníme společnými čtenářskými zážitky. Svým dětem pomáháme prostřednictvím knížek poznávat svět za hranicí všedního dne a děti nám svými bezprostředními reakcemi umožňují nahlédnou do svých světů vnitřních.

A o tom, co jsme přečetli, si potom můžeme dál povídat. Anglicky, ale třeba i česky.

Co číst
Je to jednodušší, než si mnoho z nás myslí. Dobře bude fungovat jakákoli obrázková knížka s příběhem, klidně i taková, která je určená pro rodilé mluvčí. Vydavatelem úspěšných knížek pro rodiče a děti je v Británii nakladatelství Usborne a k zakoupení jsou například na Google Books. Podívejte se na pár ukázek. Ty jsou zdarma, ale ani celá obrázková knížka vás nebude stát moc. Doporučujeme především takové knížky, které k sobě mají i nahrávku. Příkladem může být The Dinosaur Who Lost His Roar.

Oxford University Press (OUP) na webu zdarma rodičům a dětem zpřístupnil některé tituly ze své série Oxford Reading Tree. Ty jsou určeny primárně britským dětem, které se učí číst, ale zajímavé mohou být i pro vás. Abyste si početli, je třeba bezplatná pregistrace u OUP. Některé z těchto knížek jsme pro vás vybrali. Prolistujte si je.

Různí vydavatelé nabízejí také knížky pro děti s jiným hlavním jazykem než angličtinou. Pěkně se čte například v knížkách ze série Oxford Read and Imagine a Oxford Read and Discover. Ty jsou bohužel dražší. Musíte si na ně také nainstalovat vlastní aplikaci OUP, Oxford Reading Bookshelf. Za vyzkoušení nic nedáte. Tady jsou odkazy pro Android a iOS.

Tyto knížečky jsou odstupňované podle jazykové obtížnosti. Většině z vašich dětí budou nejlépe vyhovavat úrovně Early Starter až Level 1.

Jak o čtení mluvit
Budete potřebovat méně angličtiny, než si možná myslíte. OUP pro rodiče sestavilo seznam užitečných výrazů, které se pro povídání o knížkách hodí. Můžete začít právě tím, že si ho projdete.

Viděnou teoreticky s textem pracujeme tak, že nejdříve podle obrázků odhadujeme, o čem by mohl být, pak si čtením své hypotézy ověřujeme a následně po přečtení text reflektujeme.

V praxi to může vypadat takto:

 1. Podívejte se společně na obal, popovídejte si o tom, co vidíte, a zkuste odhadnout, o čem knížka bude. Můžete začít česky a potom přejít do angličtiny. Dokážete si tipnout nějaká anglická slovíčka? Až už vás nebude nic napadat, prolistujte knížku a ověřte si přesnost svého odhadu.
 2. Listujte knížkou a zastavte se na stránce, která vás zaujme. Ukazujte si obrázky a pojmenovávejte jednotlivé věci. Jak se to asi řekne anglicky? Podívejte se společně do slovníku, nebo použijte obrázkový slovníček v knížkách zjednodušené četby. Pamatujme, že abychom si knížku užili, nemusíme znát úplně každé slovo. To platí pro děti, ale i pro rodiče. Berte čtení v angličtině jako objevitelskou výpravu, na niž se spolu se svými dětmi vydáváte.
 3. Čtěte dětem nahlas, nebo použijte nahrávku v knížce. Tyto druhy čtení kombinujte. Ukazujte si na stránce, kde zrovna čtete. Můžete zkusit tyto aktivity:
  • Až přestanu číst, přečti další slovo ty.
  • Tleskni až uslyšíš slovo “cat”. Vybírejte vysokofrekvenční slova.
  • Poté, co jste stránku přečetli vy, nechte stránku přečíst dítě. Když vás překvapí, jak se některé slovo píše, můžete si ho napsat, ilustrovat a vyvěsit třeba na lednici.
  • Nakreslete si obrázky z příběhu na jednotlivé kartičky a nechte toho druhého kartičky srovnat tak, jak se příběh chronologicky odehrál. Jednou můžete obrázky připravit vy, jindy vaše dcera či syn.
  • Vyberte si v knížce větu, která se dá snadno upravit, a nahrazujte některá slova jinými. Můžete si vše vizualizovat pomocí kartiček se slovy, nebo s obrázky. Například ve větě He’s in the kitchen. můžeme kuchyň nahradit zahradou: He’s in the garden. Udělejte si představu o tom, jak to může vypadat i u vás doma, z následujícího videa:
Zdroj: Oxford Parents

  4. Po přečtení si o knížce dál povídejte. Třeba si můžete s celou rodinou příběh přehrát jako divadlo.