Říkadla a písničky

Nejoblíbenější část každé hodiny. Zazpívejte si i doma.

Proč je používat

Od narození zahrnujeme naše děti množstvím básniček a písniček. A je to proto, že nám pomáhají se zvládnutím jazyka. A co funguje v naší mateřštině, je dobré i pro zvládnutí angličtiny.

Písničky a básničky děti vedou k přirozené a radostné produkci jazyka. Rozšiřují nám slovní zásobu, rozvíjejí smysl pro rytmus a zlepšují výslovnost. Děti je mají rády taky proto, protože přirozeně spojují jazyk s pohybem, což usnadňuje zapamatování. Vzpomeňme si, jak nás všechny bavila básnička Vařila myšička kašičku. A stejně je to i s anglickými písničkami a říkadly.

Co můžete zkusit

Písničky ze školy
Připravili jsme pro vás seznam písniček, které jsme s vašimi dětmi zpívali ve škole. Pusťte si společně písničku a poproste své děti, ať vás naučí pohyby, které se k ní váží. Nechte si ukázat stránku v učebnici, ke které se písnička vztahuje. A pak to společně rozbalte!

Písničky z internetu
Nebo si vyberte z písniček dostupných na internetu. I tady pro vás máme inspiraci v podobě našich oblíbených kousků. Zpívejte a tančete podle videa, nebo si vymyslete pohyby vlastní.

Složte si vlastní
Můžete také ale začít skládat. Použijte jakýkoli oblíbený nápěv a naskládejte do něj fráze, které vaše dítě zná. Například vezmete nápěv na Twinkle, twinkle little star a složíte si s dítětem následující text:

Lada, can you help me, please?
Can you come and help me please?
Give me scissors, give me paint,
Come and help me, be my friend,
Lada, can you help me please?
Can you come and help me please?

Anglická říkadla
Říkejte si s dětmi anglické básničky. Jak to může vypadat, vidíte na videu, které pro rodiče připravil nakladatelství Oxford University Press:

Zdroj: Oxford Parents